piątek, 7 października 2011

Herbaciane pola Kibeho

Dostaliśmy cynk: klasa 3A idzie na plantację herbaty, gdzie odbędą się zajęcia w ramach, można by rzec zielonej szkoły. Więcej pretekstów do powrotu na lekcje biologii nie potrzebowaliśmy. Wyruszyliśmy z dzieciakami szutrową drogą, biegnącą po stokach i prowadzącą ku znajdującym się w dolinach najlepszym glebom. Pokonując jakieś 200 m różnicy wysokości dotarliśmy na miejsce.

Zbyt stromo na jazdę jednośladem

W nasyconym intensywną zielenią krajobrazie dzieci, a wraz z nimi my, dowiedzieliśmy się podstawowych informacji o sposobach kultywacji krzewów herbacianych, czasie, jaki musi upłynąć przed pierwszymi zbiorami oraz końcowych produktach uprawy. 

 
Zebrane listki herbaty

Prowadzona w języku angielskim lekcja budziła ciekawość nie tylko uczniów "naszej" szkoły, ale i dzieciaków spędzających swoje dzieciństwo w dolinie.



W oka mgnieniu dołączyły do nas mniejsze i większe szkraby, które pozostawiwszy swoich pracujących w polu i lesie rodziców przybiegły przyjrzeć się lekcji. Z zaciekawieniem, choć jeszcze bez zrozumienia obserwowały uczących się starszych kolegów i koleżanki, a także pozując i wygłupiając się przed aparatami białasów. 

Pięcio- i sześciolatki opiekujące się młodszym rodzeństwem

Choć mogły harcować do woli, to wciąż pozostawały w zasięgu czujnego i opiekuńczego wzroku rodziców. Te starsze, ciesząc się swobodą, jednocześnie uczą się odpowiedzialności za najmłodszych członków rodziny. A rodzice w tym czasie mogą zarówno pracować, jak i mieć baczenie na swe pociechy. 

 
Kobiety podczas kultywacji pola herbacianego 

Wykonywane w dolinie prace wpływały na wiele naszych zmysłów. Wszechobecna zieleń pozwalała odpocząć oczom od mocnego, równikowego światła, regularność odgłosów prac rolniczych czy leśnych uspokajały, a zapachy herbacianych krzewów i płonących, podczas produkcji węgla drzewnego eukaliptusów oraz innych drzew wpływały relaksująco. Istna sielanka, bez dwóch zdań. Raj na Ziemi? Póki co - na to wygląda (nawet dla malarycznych komarów jest tu za wysoko).

Produkcja węgla drzewnego

1 komentarz:

  1. Rześko )
    Ładne i eleganckie mundurki szkolne dzieci mają )

    OdpowiedzUsuń